Sever proti Juhu (Filipíny)

Autor: Tatiana Badurová | 20.2.2014 o 12:25 | (upravené 14.3.2015 o 11:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  165x

Neviem sa zmestiť do kože, obsedieť na zadku, žerú ma mrle. Nuda mi lezie na nervy, ohlodáva mi kosti, pije krv. Niekoĺko dní v kuse prší lebo nedávno na susednom ostrove Mindanao žúroval tajfún a my sme boli pozvaní na afterpárty.

Moji spoločníci čas prečkávajú lenivými rozhovormi pri stole v dialekte Cebuano a moje snahy o angličtinu narážajú na nevôľu náprotivšej strany ako padajúci dážď na vykladanú dlažbu vonku, na ktorú civím uz pár minút. Čakám kto žmurkne prvý. Atmosféru striedavo narúšajú správy pani domácej. Celá vzrušená informuje o tom, že nejde elektrina alebo voda a neskôr zase, že je všetko v poriadku, len aby sme sa dočkali ďalšieho napínavého zvratu.

Znechutená týmito myšlienkami a najmä tou, že takto fakticky mrhám dňami svojho života som už rezignovala na dobro a šla spať.

Po noci plnej zvukov búrky som sa prebudila na nečakané ticho. Zdalo sa mi, že skrz žalúzie presvitá slnko, ale tá predstava bola príliš divoká a moje nervy príliš vyčerpané na to, aby som sa jej hneď bezhlavo odovzdala. Vyšla som zo svojej izby a prázdna obývačka ma presvedčila, že dom ešte spí. Rozhliadla som sa a zbadala sieťované dvere, ktoré som si predtým nevšimla. Nechcela som nikoho zobudiť a tak som ich otvárala pekne pomaličky, potichučky.

Moje na tmu privyknuté oči na chvíľku oslepilo svetlo mladého rána a keď som konečne videla jasne, naskytol sa mi pohľad na malú terasu plnú palmových stromov, plazivých orchideí a ďalších kvetov takých tvarov a farieb, aké sa nájdu len v trópoch. Prebehla som bosky po vyhriatych kameňoch a uisťovala sa, že sa mi to nesníva a z dažďa predošlých dní naozaj ostalo len niekoľko nepríjemných spomienok krátkeho trvania.

Sadla som si v tom priveľkom tričku čo používam ako pyžamo na zem a oprela sa o stenu. Tajná záhrada a kúpeľ v raňajšom slnku ma očistili od nahromadeného bordelu, čo sa mi preháňal hlavou posledné dni. V tom momente mi bolo jasné, prečo sa všetky veľké analytické a existencionálne filozofie a ideológie rodia na severe a prečo juh dáva prednosť skôr bezprostrednému prežívaniu, odovzdanosti a... proste slnku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.

ŠPORT

Barcelone na tri mesiace vypadol kľúčový hráč, Enrique zúri

Barcelona vyhrala vo Valencii 3:2, víťazný gól strelil z jedenástky Messi.


Už ste čítali?